hello
Stormer HVM to opancerzony pojazd posiadający uzbrojenie przeciwlotnicze opracowany przez Wielką Brytanię. Wsparcie pociskami bliskiego zasięgu na mobilnej platformie to świetne uzupełnienie jednostek naziemnych.
HVM Stormer, samobieżne działo przeciwlotnicze, Wielka Brytania, VII era Zalety: • Unikalne pociski przeciwlotnicze • Dobra prędkość Wady: • Wysoki profil • Słaby pancerzHistoria W połowie lat 80. stało się jasne, że samoloty naddźwiękowe i śmigłowce szturmowe stanowią duże zagrożenie dla jednostek naziemnych. By przeciwstawić się temu niebezpieczeństwu Ministerstwo Obrony rozpoczęło prace nad Starstreak HVM (High Velocity Missile). Produkcję powierzono fabryce Shorts Missile Systems. Pierwszego września 1997 roku słynny Starstreak trafił do służby w Brytyjskiej Armii. Wstępnie system miał posiadać trzy odmiany: przenośną, stacjonarną oraz mobilną. Planowano także wersję lotniczą, która jednak okazała się niepraktyczna.
Opancerzony wóz piechoty Stormer został stworzony przy użyciu tego samego układu napędowego co w FV101 Scorpion. W 1975 roku na bazie tego pojazdu powstał przeciwczołgowy FV102 Striker. Maszyna okazała się na tyle skuteczna, że postanowiono na jej bazie stworzyć Alvis Stormer HVM.
W War Thunder Alvis Stormer HVM będzie pierwszym systemem pocisków przeciwlotniczych w drzewku Wielkiej Brytanii. Jest nie tylko pierwszym, ale również najnowocześniejszym, unikalnym pojazdem w grze. Zachowanie zbliżone jest bardzo do tego z FV102 striker – wciąż to mobilna maszyna, wciąż słabo opancerzona, lecz tym razem celem są samoloty oraz śmigłowce. Stormer posiada 8 wyrzutni pocisków kierowanych, których sterowanie odbywa się za pomocą lasera. Głowica każdego pocisku rozdziela się na trzy penetratory kinetyczne, z których każdy posiada niewielką ilość ładunku wybuchowego, aktywowanego po uderzeniu.
Ciekawostka: Alvis Stormer HVM jest wciąż w służbie brytyjskiej armii, a jego produkcja trwa dalej. Do tej pory wyprodukowano ponad 151 jednostek.
Po odczepieniu od głównego pocisku, pomniejsze części formują się na kształt trójkąta obracając wokół punktu celowania, kontynuują podróż z niezłą zwrotnością. Zniszczenie cele odbywa się dzięki detonacji ładunku wybuchowego w „strzałce” po penetracji kadłuba. Łącznie Stormer posiada 16 pocisków, w tym 8 już załadowanych.
Jeśli chodzi o czołgi przeciwnika, to najlepiej ich unikać. Pojazd posiada bardzo wysoki profil, trafienie go nie będzie żadnym problemem. Jeśli już jednak spotkacie wroga, to jesteście w stanie przebić lżejsze pojazdy od frontu, a cięższe z boku lub tyłu, lecz trzeba to traktować jako ostateczność. Czy macie dość pilotów, którzy zagrażają waszym czołgom? Stormer HVM jest receptą na ten problem! ź: WT