hello
Char D2 to francuski międzywojenny czołg średni, opracowany przez Renault jako tańsza alternatywa dla cięższego i droższego modelu Char B1. Po zaciętych walkach podczas inwazji na Francję w 1940 roku, Char D2 będzie walczył pod flagą republiki po raz kolejny, tym razem na wirtualnych polach bitew War Thunder!
Pokrótce: francuski czołg z okresu międzywojennego o dobrej sile ognia i niezłym opancerzeniu, ale z kiepską mobilnością.
Historia Prace nad projektem Char D2 rozpoczęły się w 1930 roku, kiedy Renault nadal pracował nad projektem Char D1. W odróżnieniu od lekkiego Char D1, wojsko francuskie zażądało opracowania cięższej wersji pojazdu, o grubszym pancerzu i lepszej mobilności, co było postrzegane jako alternatywa dla ciężkiego czołgu Char B1, którego liczba egzemplarzy miała zostać ograniczona przez traktaty o ograniczeniu zbrojeń.
Renault rozpoczął prace nad modelem Char D2 i korzystając z nowatorskiej wówczas techniki spawania, miał nadzieję na oszczędność masy, a tym samym również kosztów produkcji nowego pojazdu. Pierwszy prototyp Char D2, zwany Renault UZ, został ukończony w 1932 roku, a wkrótce potem dwa kolejne prototypy powstały w listopadzie 1933 roku. Testy były stosunkowo krótkie, a w niektórych aspektach nie odbyły się w ogóle, wszystko aby szybciej rozpocząć produkcję. Pierwsze zlecenia produkcyjne zostały wydane w 1934 roku, a pierwsze modele produkcyjne weszły do służby w 1935 roku we francuskiej armii. W czerwcu 1938 roku zamówiono drugą, ulepszoną partię produkcyjną, wyposażoną w nowszą wieżyczkę i cechującą się zwiększoną siłą ognia.
W czasie służby Char D2 borykał się z problemami mechanicznymi, co prowadziło do częstych awarii i trudnych do przeprowadzenia konserwacji z powodu braku części zamiennych. Mimo to Char D2 brał udział w walkach podczas inwazji na Francję wiosną 1940 roku i służył z francuskimi żołnierzami aż do upadku kraju w czerwcu.
W sumie wyprodukowano około 100 sztuk Char D2, z których wiele zostało utraconych w wyniku awarii. Około 20 zostało zniszczonych podczas walk, a 20 kolejnych pojazdów zostało zdobytych przez okupacyjne siły niemieckie. Char D2 otrzymał oficjalne niemieckie oznaczenie, ale nigdy nie został włączony do użytku przez wojska niemieckie.
W War Thunder Char D2 będzie nowym czołgiem średnim, który pojawi się w najniższych erach drzewa francuskich sił lądowych. Char D2 z grubym pancerzem i działem kalibru 47 mm będzie dosyć podobny do pozostałych francuskich maszyn z drzewka i będzie idealnym pojazdem do atakowania adwersarzy i wspierania sojuszników na polu walki!
Jak już wspomniano, Char D2 jest uzbrojony w działo SA-35 kalibru 47 mm, dobrze znane już z kilku innych maszyn w grze. Armata jest całkiem szybkostrzelna i może miotać 15 pocisków na minutę. Dzięki dobrej balistyce działo SA-35 radzi sobie z większością przeciwników, jakich może spotkać w boju. Co więcej, Char D2 jest również wyposażony w dwa karabiny maszynowe MAC kalibru 7,5 mm.
Ciekawostka: Wieżyczki z pojmanych Char D2 zostały później ponownie użyte przez siły niemieckie w statycznych stanowiskach obronnych, a niektóre z nich zostały również zamontowane w pociągach pancernych.
Char D2 oferuje również swoim aspirującym dowódcom doskonałą ochronę pancerza, biorąc pod uwagę jego erę. Wyposażony w płyty o grubości 56 mm i 40 mm, osłaniające odpowiednio wieżyczkę i kadłub, Char D2 będzie twardym orzechem do zgryzienia dla oponentów. Gruby pancerz pozwala ocalić Char D2, bowiem nawet jedna penetracja może być śmiertelna z uwagi na załogę liczącą tylko trzech czołgistów. Dowódcy lepiej niech się mają na baczności!
Największym mankamentem Char D2 jest jednak jego mobilność. Ważący 19,7 tony i napędzany silnikiem benzynowym o mocy 150 koni mechanicznych, Char D2 może osiągnąć maksymalną prędkość 23 km/h tylko w idealnych warunkach. Ponadto stosunek mocy do masy wynoszący zaledwie 7,6 KM/t oznacza, że Char D2 ma raczej mizerne przyspieszenie i będzie miał problemy z poruszaniem się w trudnym terenie. W związku z tym zaleca się, aby czołgiści wybierali Char D2 do walki na równym terenie lub w miejskim otoczeniu, wertepy zostawiając sojusznikom w lżejszych maszynach.
ź: WT