PanzerNews - WoWs: Jak grać

WoWs: Jak grać

Niszczyciele europejskie.

Wraz z wprowadzeniem aktualizacji 12.6 nowa gałąź europejskich niszczycieli stała się dostępna do zbadania dla każdego.

Przeczytajcie ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o nowych okrętach, ich cechach oraz optymalnych taktykach.

Cechy okrętu

Ci nowicjusze są niszczycielami artyleryjskimi, które w dużej mierze polegają w bitwie na sile swoich dział baterii głównej. Działa strzelają wyłącznie pociskami OB i zadają znaczne uszkodzenia na salwę. Począwszy od VIII poziomu, pociski mają płaską trajektorię lotu.

Szybkie torpedy nowych europejskich niszczycieli w większości sytuacji należy traktować jako uzbrojenie dodatkowe, ze względu na ich niskie uszkodzenia i względnie nieduży zasięg w porównaniu do innych okrętów na tym samym poziomie.

Jeśli chodzi o sprzęt eksploatacyjny, to niszczyciele te mają na wyposażeniu Doładowanie silnika i Wytwornicę dymu. Od VIII poziomu zyskują dostęp do Radaru dozorowania na osobnym miejscu.

Okręty mają słabe maskowanie, ale pokaźne pule PW na wyższych poziomach.

Taktyka

Niszczyciele V–VII poziomu wyróżniają się dużą prędkością i szybkostrzelnymi działami głównymi, o — w odróżnieniu od jednostek wysokiego poziomu — wysokiej trajektorii lotu pocisków. Dzięki temu mogą prowadzić ostrzał zza wzniesień. W kwestii rozgrywki okręty V–VII poziomu to klasyczne niszczyciele artyleryjskie, które często zmieniają swoją pozycję i kierunek ataku.

Korzystajcie z Radaru dozorowania i Wytwornicy dymu

Począwszy od VIII poziomu, europejskie niszczyciele odsłaniają jedną ze swoich głównych cech: połączenie Wytwornicy dymu i Radaru dozorowania o dużym, jak na tę klasę, promieniu. Dzięki temu nowe jednostki mogą skutecznie wykrywać przeciwników w najważniejszych miejscach na mapie. Pamiętajcie tylko by na skorzystanie z nich wybrać odpowiedni moment, ponieważ Radar dozorowania ma krótki, wynoszący tylko 10 sekund, czas działania. Ta niedogodność jest jednak kompensowana przez szybkie przeładowanie tego sprzętu eksploatacyjnego.

Odsłaniajcie okręty przeciwnika

Ten sprzęt eksploatacyjny najprawdopodobniej nie będzie działał na tyle długo, by zatopić cel o pełnej puli PW, ale z pewnością zdoła odstraszyć wrogie niszczyciele i dostarczy sojusznikom informacji o ich pozycji. Gdy używacie umiejętności dowódcy i ulepszenia do maskowania, zasięg wykrywania europejskich niszczycieli VIII–X poziomu będzie mniejszy, niż zasięg działania Radaru dozorowania, co gwarantuje im możliwość wykrycia niszczyciela przeciwnika, zanim same zostaną wykryte.

Unikajcie niepożądanej uwagi

Nowa gałąź europejskich niszczycieli nie może pochwalić się wybitnym maskowaniem, czy Grupą naprawczą, więc wczesne starcia z przeciwnikiem lub zajmowanie strefy kluczowej na początku bitwy mogą być bardzo ryzykowne. Ze względu na średnią prędkość i przeciętną manewrowość okręty VIII–X poziomu mogą mieć trudności z unikaniem salw przeciwników. Oznacza to, że powinny za wszelką cenę, poza przypadkami, gdy nie jest to konieczne, unikać sytuacji, w których ściągnęłyby na siebie ogień. Jeśli znajdziecie się w niebezpieczeństwie, możecie rozstawić zasłonę dymną, wybrać odpowiedni cel i wykorzystać pełny potencjał swojej siły ognia. Europejskie niszczyciele świetnie sprawdzają się na krótkim i średnim dystansie, a przy odpowiednim ustawieniu, potrafią zadać dotkliwe uszkodzenia.

Nie zapominajcie o torpedach

W ferworze bitwy nie zapomnijcie o torpedach. Dzięki dużej szybkości mogą trafić przeciwników z zaskoczenia. Jeśli wrogi niszczyciel ukrywa się w dymie, możecie wystrzelić torpedy i aktywować Radar dozorowania, by go wystraszyć.

Unikajcie nalotów

W odróżnieniu od pierwszej gałęzi europejskich niszczycieli, nowe jednostki nie cechują się dobrą obroną przeciwlotniczą, więc powinny zachować szczególną ostrożność, jeśli znajdą się pod atakiem z powietrza i korzystać z pomocy sojuszników.

Nowe okręty

Muavenet

Muavenet był jednym z czterech okrętów ostatniego typu I, jaki Turcja zamówiła w Wielkiej Brytanii. Jednostkę kupiło Royal Navy podczas II wojny światowej i przemianowało na HMS Inconstant. Okręt przetrwał wojnę i w 1946 roku został zwrócony Turcji, gdzie ponownie przyjął swoją nazwę Muavenet. Okręt był na służbie do 1960 roku.

Stord

Stord był brytyjskim niszczycielem typu S, który przekazano Marynarce Wojennej Norwegii. Okręt ten wszedł do służby we wrześniu 1943 roku i pozostał w niej do końca wojny. Po wojnie jednostka ta została oficjalnie kupiona przez Norwegię i służyła aż do 1959 roku.

Grom

Grom był okrętem prowadzącym niszczycieli typu Grom oraz okrętem siostrzanym Błyskawicy. Jednostkę zaprojektowano w Wielkiej Brytanii i zbudowano na zamówienie Polski w brytyjskiej stoczni w latach 1935–1937. Grom walczył podczas II wojny światowej i brał udział w kampanii norweskiej nieopodal Narwiku. Zatonął 4 maja 1940 roku u wybrzeży Norwegii po otrzymaniu trafienia niemieckimi bombami lotniczymi.

Split

Budowę lidera niszczycieli Split Jugosłowiańskiej Marynarki Wojennej rozpoczęto w 1939 roku w stoczni w Splicie, ale będącej własnością brytyjskiego przedsiębiorstwa. Został zaprojektowany przez francuską firmę w oparciu o niszczyciel typu Le Fantasque. W 1941 roku okręt został przejęty przez Włochów w chwili, gdy nie był jeszcze ukończony. W 1948 roku Jugosławia rozpoczęła prace nad ukończeniem jednostki. W pracach wykorzystano brytyjsko-amerykańskie uzbrojenie i ostatecznie w 1958 roku okręt wcielono do służby. Split pozostał na służbie do 1980 roku.

Lambros Katsonis

Lambros Katsonis to jeden ze wstępnych projektów, które brytyjska Admiralicja rozważała na krążownika floty. Był to krążownik typu E, uzbrojony w sześć dział kal. 140 mm, który został nazwany na cześć słynnego XVIII-wiecznego greckiego korsarza Lambrosa Katsonisa — bojownika o niepodległość i narodowego bohatera Hellenów.

Gdańsk

Gdańsk miał służyć do zwalczania niszczycieli, a oparto go o projekty francuskich niszczycieli typu Mogador.

Zalecane ulepszenia

Pierwsze miejsce

Modyfikacja głównego uzbrojenia 1
Drugie miejsce

Modyfikacja radaru dozorowania 1
Ochrona maszynowni
Trzecie miejsce

Modyfikacja 2 głównej baterii
Czwarte miejsce

Modyfikacja 1 napędu
Piąte miejsce

Modyfikacja 1 systemu kamuflażu
Szóste miejsce

Modyfikacja 3 głównej baterii
ź: WoWs
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...