PanzerNews - WoWs: suchy dok

WoWs: suchy dok

Gorizia.

World of Warships to największa wirtualna stocznia na świecie, a wiele z naszych okrętów faktycznie pływało po wodach naszego świata. Seria Suchy dok przedstawia ich fascynujące historie.

Budowa

Włoski krążownik Gorizia wszedł do służby w grudniu 1930 roku. Był on odzwierciedleniem ewolucji pomysłu na zbalansowany okręt, który harmonijnie łączy dobrą siłę ognia, prędkość i opancerzenie.

Jego projektanci musieli znaleźć kompromis, by sprostać warunkom Waszyngtońskiego traktatu morskiego i choć Włosi wciąż przekraczali limity, powstrzymywali się od rozpowiadania tego faktu na prawo i lewo.

Gorizia miał świetne opancerzenie przeciw pociskom krążowników lekkich, dzięki grubości pasa pancernego od 100 do 150 mm i pancerza pokładu osiągającej 70 mm. Wieża dowodzenia, wieże baterii głównej i barbety miały pancerz gruby na 150 mm.

Główne uzbrojenie krążownika stanowiło osiem nowych dział Ansaldo 203 mm; baterię dodatkową utworzono z ośmiu podwójnych stanowisk kal. 100 mm, z których dwa zostały później usunięte.

Gorizia mieścił trzy wodnosamolotów. Ich hangar umieszczono pod pokładem dziobowym, przed wieżą dziobowej baterii głównej, a katapulta do ich startowania znajdowała się bezpośrednio przed hangarem. W pełni załadowany okręt mógł osiągnąć prędkość 32 węzłów.

Służba bojowa

Gdy Włochy dołączyły do II wojny światowej, Gorizia był odpowiedzialny za eskortowanie konwojów zaopatrzeniowych Osi do Afryki Północnej i napadanie na konwoje aliantów. Podczas słynnego ataku powietrznego Brytyjczyków na włoską flotę w Tarencie, działonowi dział przeciwlotniczych Gorizii zestrzelili jeden bombowiec torpedowy.

Przez następne 2 lata okręt wciąż prowadził aktywne działania w śródziemnomorskiej wojnie konwojowej. 10 kwietnia 1943 roku Gorizia został jednak poważnie uszkodzony podczas alianckiego ataku lotniczego na włoską bazę morską Maddalena w północnej Sardynii. Okręt ponownie został wysłany do La Spezia na naprawę, gdzie pozostał aż do kapitulacji Włochów przed siłami aliantów.

Natychmiast po ogłoszeniu kapitulacji Włochów, siły niemieckie weszły do miasta z zamiarem zajęcia stacjonujących tam włoskich okrętów wojennych. Gorizia jednak był na tyle poważnie uszkodzony, że nie podjęli próby ponownego przywrócenia go do służby. Gdy Niemcy opuścili miasto w kwietniu 1945 roku, dokonali samozatopienia okrętu w porcie. Po wojnie pozostałości okrętu wyciągnięto z dna i sprzedano na złom.

Spodobał się Wam ten film? Subskrybujcie nasz kanał, aby nie przegapić nowych odcinków!

 SUBSKRYBUJ KANAŁ

ź: WoWs
Sekcja komentarzy
Loading comment form ...