PanzerNews - WoWs: Zdjęcia USNI

WoWs: Zdjęcia USNI

Bitwa o atol Tarawa.

Wraz z U.S. Naval Institute ponownie zanurzamy się w badaniach nad historią marynarki z pomocą archiwalnych fotografii. W tym odcinku przyjrzymy się bitwie o atol Tarawa. Odbyła się ona na pacyficznym teatrze działań II wojny światowej.

Bitwa o atol Tarawa odbyła się w dniach 20–23 listopada 1943 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Japonią nieopodal atolu Tarawa w archipelagu Wysp Gilberta. Była częścią operacji Galvanic — amerykańskiej inwazji na Wyspy Gilberta. Operacja stanowiła pierwszą amerykańską ofensywę w strategicznym regionie centralnego Pacyfiku. Tutaj też po raz pierwszy w wojnie na Pacyfiku Stany Zjednoczone spotkały się z poważnym japońskim oporem podczas desantu.

Wsparcie marynarki dla lądowania po stronie amerykańskiej składało się z 5 lotniskowców eskortowych, 3 pancerników, 2 krążowników ciężkich, 2 krążowników lekkich, 22 niszczycieli oraz 2 trałowców.

Bateria główna USS Maryland (BB-46) podczas ostrzału atolu Tarawa 20 listopada 1943 roku.

USS Tennessee bombardujący Tarawę.

Okręty desantowe i wsparcia przy atolu Tarawa.

Kolejne fale natarcia w barkach desantowych LCVP pędzą gdzieś przed siebie w kierunku rafy, znajdującej się gdzieś pośród kurzu i dymu z bitwy o atol Tarawa.

Zaopatrzenie rozładowywane na wybrzeżu Tarawy z wykorzystaniem rampy dla wodnosamolotów.

Widok z powietrza na formację okrętów podczas operacji bojowych przy atolu Tarawa.

Kontradmirał Harry W. Hill, dowódca 53. Grupy Uderzeniowej oraz członkowie jego sztabu obserwują bombardowanie Tarawy z mostka USS Maryland (BB-46) 20 listopada 1943 roku. W tle prowadzące ostrzał działa pancernika.

Personel piechoty morskiej i marynarki z czołgami i sprzętem budowlanym po zwycięstwie na Tarawie w listopadzie 1943 roku.

W rzędach białych kopców, z krzyżami utkwionymi przy głowach leżą pochowani Amerykanie, którzy polegli podczas zajmowania Tarawy 20 listopada 1943 roku. W pobliżu ich towarzysze, zakwaterowani w namiotach, kontynuują walkę przeciwko Japończykom z bazy Wysp Gilberta.

Gdy dym po bitwie o wyspę Betio w atolu Tarawa opadł, ten mały kotek wygramolił się z wraku japońskiego czołgu. Starszy sierżant Norman T. Hatch z Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych poi kociaka.

Książka Daniela Rogersa

Bitwa o atol Tarawa była jednym z najbardziej przełomowych starć II wojny światowej, która stanowiła o przyszłości Korpusu Piechoty Morskiej USA. Stoczona na drobnym, koralowym piasku pośrodku Pacyfiku i trwająca ledwie trzy dni bitwa oraz powiązane z nią działania w ramach operacji Galvanic, pochłonęły ponad 1700 amerykańskich żołnierzy oraz 5000 japońskich obrońców.

Korzystając z wiedzy autorów i historyków Naval Institute Press, wydania specjalne magazynu Naval History mają na celu dostarczenie studiów na temat kluczowych jednostek, bitew i wydarzeń związanych z konfliktami zbrojnymi. Te wydania specjalne w formie bogato ilustrowanych czasopism, przyciągają zarówno uczonych, entuzjastów, jak i zwykłych czytelników.

ZAMÓW KSIĄŻKĘ

Wszystkie zdjęcia udostępniło archiwum fotograficzne U.S. Naval Institute. Chcecie znaleźć więcej ciekawych zdjęć związanych z historią marynarki? Skorzystajcie z archiwum online dostępnego tutaj.

Założony w 1873 roku U.S. Naval Institute to niezależne forum zrzeszające osoby zainteresowane rozwojem i rozpowszechnianiem profesjonalnej, literackiej i naukowej wiedzy o potędze morskiej i innych kluczowych zagadnieniach w zakresie globalnego bezpieczeństwa. Wasze członkostwo umożliwia Naval Institute kontynuowanie swojej kluczowej misji bycia Niezależnym Forum dla Służb Morskich — przestrzeni dla wolnej i niezależnej dyskusji.

ź: WoWs

Sekcja komentarzy
Loading comment form ...